Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad połowa mieszkańców województwa śląskiego ma wadę wzroku. 31 proc. nie było u okulisty w ciągu ostatnich dwóch lat

OPRAC.:
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
fot. Monika Chruścińska- Dragan
Oczy są jednym z najważniejszych organów człowieka, a wzrok kluczowym zmysłem poznawczym. Niestety zbyt mało się o nie troszczymy, bagatelizując wiele niepokojących objawów. Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych przez Instytut IQS na potrzeby kampanii „Twoje spojrzenie ma znaczenie” odbywającej się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, aż 31proc. mieszkańców woj. śląskiego nie było u okulisty w ciągu ostatnich dwóch lat.

52 procent czyli ponad połowa mieszkańców województwa śląskiego, ma wadę wzroku. Coraz częściej spędzamy czas przed ekranami urządzeń elektronicznych, nie tylko pracując przy komputerze, ale również korzystając z nich w czasie wolnym. A wszystko to w niewielkiej odległości od oczu. 73 proc. respondentów z woj. śląskiego biorących udział w badaniu wskazało, że to właśnie nieprawidłowe oświetlenie miejsca pracy ma negatywny wpływ na kondycję oczu.

Dodatkowo badania pokazują, że mieszkańcy woj. śląskiego wręcz nie rozstają się ze swoimi smartfonami oraz oglądają telewizję znacząco za długo – ponad 2 godzinny dziennie ze smartfona korzysta 86 proc. badanych, natomiast telewizję ponad 2 godziny ogląda aż 57 proc.

Niewystarczające dbanie o oczy powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Do najczęstszych z nich, na które skarżą się mieszkańcy województwa śląskiego to przede wszystkim nadmierne łzawienie występujące aż u 55 proc. ankietowanych. Na szczypanie i pieczenie narzeka natomiast aż 54 proc., a prawie połowa osób wskazała niewyraźne widzenie. Niestety coraz powszechniejszy jest też tak zwany zespół suchego oka, który nieleczony może powodować wiele poważnych chorób, często nieodwracalnych i na taką dolegliwość cierpi 36 proc. badanej, śląskiej populacji.

- Najmłodsze pokolenie, które bez telefonu czy laptopa nie wyobraża sobie wręcz życia, będzie ponosiło tego poważne konsekwencje i z pewnością już teraz trzeba bić na alarm, aby nie było za późno - mówi okulista dr n. med. Agnieszka Nowosielska.

Każdego dnia prostymi sposobami niewymagającymi zbytniego wysiłku możemy ćwiczyć oczy. Już niemalże sto lat temu amerykański okulista William H. Bates stwierdził, że jak najczęściej należy wykonywać ćwiczenia relaksacyjne, które mogą wręcz korygować niektóre wady wzroku. Trzeba też pamiętać o robieniu regularnych, minimum co dwie godziny przerw od patrzenia się w ekrany i wpatrywanie się wówczas w dal oraz o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywamy.

Musisz to wiedzieć

Regularne wizyty u okulisty są najlepszą receptą na to, aby uniknąć wielu poważnych wad wzroku.

- Wczesne wykrywanie chorób pozwala na skutecznie ich leczenie i uniemożliwianie dalszego rozwoju. Równie istotna jest także codzienna higiena, choćby poprzez stosowanie odpowiednich kropli do oczu. Przy ich wyborze należy szczególną uwagę zwracać na ich konkretne przeznaczenie i skład. Warto, aby zawierały hialuronian sodu w połączeniu z ektoiną, które powodują równomierne nawilżenie oraz fizyczną barierę chroniącą przed podrażnieniami. Powinno się także unikać kropli zawierających konserwanty mające zły wpływ na osoby z alergiami i noszącymi szkła kontaktowe - mówi Michał Członkowski, koordynator kampanii „Twoje spojrzenie ma znaczenie”.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera