MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy JSW Koks grożą strajkiem. Domagają się rozmów z zarządem. Chodzi o pieniądze. O nagrody na Dzień Koksownika i "dodatek gorący"

Piotr Chrobok
Koksownia Przyjaźń to jeden z trzech zakładów, przed którym mają strajkować pracownicy JSW Koks.
Koksownia Przyjaźń to jeden z trzech zakładów, przed którym mają strajkować pracownicy JSW Koks. Karina Trojok
Dwugodzinne wstrzymanie produkcji i strajk w tym czasie zapowiadają pracownicy spółki córki Jastrzębskiej Spółki Węglowej - JSW Koks. Pikieta miałaby się odbyć przed zakładami produkcyjnymi - koksowniami - w Dąbrowie Górniczej, Zabrzu oraz Radlinie. Powodem jest brak porozumienia co do nagród finansowych oraz dodatku pieniężnego dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z pracą w trudnych warunkach.

Pracownicy JSW Koks grożą strajkiem. Domagają się rozmów z zarządem

W koksowniach wchodzących w skład spółki JSW Koks nastąpi dwugodzinne przerwanie pracy? Wiele na to wskazuje. Bardzo prawdopodobne, że zatrudnieni w nich pracownicy przystąpią do strajku. Planowany jest on na 6 czerwca. Miałaby wówczas stanąć produkcja we wszystkich zakładach JSW Koks - w Dąbrowie Górniczej, w Zabrzu, a także w Radlinie.

Powodem, dla którego przeprowadzić strajk mieliby pracownicy przedsiębiorstwa jest brak dialogu, który zarzucają oni kierownictwu spółki. Tego od kilku miesięcy ma po prostu nie być.

- Od października próbujemy skłonić zarząd do dialogu. Od kwietnia trwa spór zbiorowy, a pracodawca wciąż unika konkretnych rozmów, z których cokolwiek by wynikało dla pracowników - mówi Piotr Górecki, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w JSW Koks, która organizuje strajk, który dodaje, że pracownicy czują się przez ten fakt lekceważeni. - Mamy już dość lekceważenia, stąd decyzja o strajku - podkreśla szef "S" w spółce.

Zamiast pracy pikiety przed bramami zakładów JSW Koks

Jednocześnie, plany strajku wcale nie są przesądzone. Wprawdzie zawiązany został już komitet strajkowy, jednak przerwanie pracy zdaje się być dla osób zatrudnionych w JSW Koks ostatecznością. Dlatego w stronę zarządu wyciągana jest ręka.

- Jeśli pani prezes się zreflektuje, jesteśmy w każdej chwili gotowi do zawieszenia akcji strajkowej. Jeżeli tej refleksji nie będzie, produkcja stanie na dwie godziny - zapowiada Piotr Górecki.

Na tyle właśnie miałyby bowiem stanąć wszelkie prace w koksowniach JSW Koks. Protest planowany jest od godziny 10:00 do 12:00. W tym czasie, zamiast codziennej pracy, przed zakładami spółki byłyby prowadzone pikiety.

"Solidarność" w JSW Koks chce rozmawiać z szefostwem spółki o pieniądzach. Ale nie o podwyżkach

Rozmowy, których domagają się związkowcy i których - w ich ocenie - brakuje w JSW Koks miałyby pieniędzy otrzymywanych przez pracowników. Pracownicy wcale nie żądają jednak podwyżek. Ich tematu - wskazując na trudną sytuację spółki - nie zamierzają poruszać. - My nie domagamy się podwyżek, bo wiemy, że sytuacja spółki nie jest najlepsza - przyznaje Piotr Górecki.

Załoga JSW Koks czuje się jednak pokrzywdzona ze względu na brak dodatkowego wynagrodzenia, które wpływało na ich konta w związku z przypadającym na 4 maja Dniem Koksownika.

- W tym roku chyba pierwszy raz w historii firmy nie została wypłacona nagroda z okazji Dnia Koksownika - zwracają uwagę związkowcy, którzy zauważają również, że jak - nomen omen - ognia unikany jest temat tzw. dodatku gorącego.

- O dodatku gorącym, który jest wypłacany pracownikom zatrudnionym w ekstremalnie trudnych warunkach, zarząd również milczy - ubolewa Piotr Górecki.

Jak zaznaczają związkowcy "S" w JSW Koks, zarówno brak wypłaty świadczenia na Dzień Koksownika, jak i dodatku gorącego nie zostały poprzedzone żadnymi sygnałami ze strony władz przedsiębiorstwa.

Strajk, który planuje "Solidarność" ma mieć charakter ostrzegawczy. Bardzo prawdopodobne więc, że związkowcy nie wykluczają kolejnych, już bardziej drastycznych kroków.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni