MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedłużenie ulicy Korfantego do ulicy Bugajskiej w Częstochowie oddane do użytku

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kilka miesięcy przed planowanym terminem zakończyła się inwestycja związana z przedłużeniem ulicy Korfantego do ulicy Bugajskiej w Częstochowie. Nowa droga została już oficjalnie oddana do użytku. Dzięki temu zyskaliśmy alternatywny dojazd między innymi do Olsztyna.

Przedłużenie ulicy Korfantego w Częstochowie

Przypomnijmy, miasto przedłużyło ulicę Korfantego do ulicy Bugajskiej, żeby ułatwić dojazd do terenów inwestycyjnych, stworzyć alternatywne połączenie miasta z DK-46 oraz wygodną drogę rowerową łączącą Częstochowę z Olsztynem i całą Jurą. Dzięki niej możemy wyjechać na południowy wschód z ominięciem przejazdu kolejowego w ul. Bugajskiej, a tereny dla biznesu zlokalizowane w tej okolicy zostały lepiej skomunikowane. W efekcie odciążona ma zostać też aleja Pokoju.

Inwestycje obejmowała m.in. budowę drogi łączącej ul. Korfantego z ul. Bugajską o długości 1,8 km od skweru Lotników do ul. Bugajskiej, dwóch łącznic o długościach 197 i 234 m oraz przebudowę drogi krajowej DK-46 na długości 345 m.

- To połączenie już służy firmom działającym m.in. na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej a także ulokowanym na innych gruntach przemysłowych we wschodniej części miasta – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – To także alternatywna droga wyjazdu w z miasta na DK-46 w kierunku wschodnim dla wszystkich zmotoryzowanych oraz komfortowa trasa dla rowerzystów łącząca się z drogą od strony Olsztyna.

Zasadniczy zakres prac to: wykonanie konstrukcji jezdni, poboczy, ciągów pieszo-rowerowych, chodników, zatok autobusowych nowej drogi, przebudowywanych dróg towarzyszących, w tym niezbędnych łączników i łącznic.

W ramach inwestycji powstał nowy wiadukt kolejowy pod torami relacji Częstochowa – Kielce oraz wiadukt drogowy w ciągu jednej z łącznic nad ciągiem pieszo–rowerowym.

Elementami zadania była także budowa odwodnienia oraz przebudowa sieci: wodociągowej i gazowej, przebudowa kanalizacji, budowa kanału technologicznego, infrastruktury przystankowej oraz zagospodarowanie zieleni. Całość dopełnia energooszczędne oświetlenie uliczne.

Nowa droga została oficjalnie oddana do użytku

Umowa przewidywała zakończenie prac jesienią 2024 roku. Inwestycję udało się zakończyć znacznie wcześniej i nowa droga została już oficjalnie oddana do użytku. Dzięki temu możemy korzystać między innymi z alternatywnego dojazdu do Olsztyna. Warto również wspomnieć, że kilka lat temu miasto zrealizowało pierwszy etap tej inwestycji - od ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników.

Koszt inwestycji to 60 mln zł. Blisko połowę tej kwoty stanowiło dofinansowanie z Polskiego Ładu, a pozostałą część dołożyło miasto.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni