MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wehikuł czasu: Węgierska Górka na starych fotografiach. Tak miejscowość wyglądała w PRL-u. Zobacz ZDJĘCIA w kolorze!

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Węgierska Górka sprzed lat - tak miejscowość wyglądała w PRL-u
Węgierska Górka sprzed lat - tak miejscowość wyglądała w PRL-u fotopolska.eu
Położona na południu województwa śląskiego Węgierska Górka to świetna baza wypadowa w góry. Szlakami wychodzącymi z miejscowości wejdziemy m.in. na popularną Baranią Górę. Turystów przyciąga również Bulwar nad Sołą, a pasjonatów historii - Ciężki Schron Bojowy „Wędrowiec”. Jak wieś wyglądała w PRL-u i przed II wojną światową? Zapraszamy na wycieczkę wehikułem czasu.

Pierwsze wzmianki o Węgierskiej Górce pochodzą z 1477 roku

Początki Węgierskie Górki sięgają drugiej połowy XV wieku. Właśnie wtedy doszło do zatargów granicznych między królem Polski Kazimierzem Jagiellończykiem, a królem węgierskim Maciejem Korwinem. O początkach miejscowości i jej nazwie opowiada legenda.

- Węgrzy, którzy mieli wielki apetyt na Żywiecczyznę, aby nie popełnić krzywoprzysięstwa, świadczyli, że im jest przynależna ziemia, na której klęczą (po uprzednim wypełnieniu nogawic ziemią z Węgier, rzeczywiście klęczeli na ziemi węgierskiej). Fortel ten się nie udał, a z ziemi z nogawic spodni usypano „górki” – stąd, według legendy, wywodzi się nazwa Węgierska Górka – czytamy w Wikipedii.

Węgierska Górka przed laty - zobacz ZDJĘCIA

W 1706 r. powstał folwark w miejscu połączenia potoku Żabnica i rzeki Soły, nadano mu nazwę Węgierska Górka.

W 1838 r. na terenie Węgierskiej Górki ruszyła huta żelaza. Powstały tu dwa wielkie piece, pierwszy z nich uruchomiono w 1840 r. Zakład nie miał jednak dobrego startu. W październiku 1838 r. znajdujący się tu jaz na rzece, a także infrastruktura do transportu drewna opałowego oraz kanał doprowadzający wodę do zakładu, zostały zniszczone. Przyczyną była powódź, a skutkiem zniszczeń – straty oszacowane na 8 tysięcy złotych reńskich.

Węgierska Górka w XX wieku

Po I wojnie światowej Węgierska Górka uzyskała status zimowiska. Rocznie miejscowość odwiedzało ok. 1,5 tys. turystów, a ówczesna baza noclegowa w tutejszych pensjonatach wynosiła 50 miejsc.

- Z miejscowego dworca kolejowego kursowały dorożki. Większość budynków na terenie Węgierskiej Górki była zelektryfikowana. W przysiółku znajdował się gabinet lekarza oraz apteka, mieściły się tu boiska sportowe, korty tenisowe i strzelnica. Odbywało się wiele festynów i dancingów – czytamy w internetowej encyklopedii.

Warto podkreślić, że Węgierska Górka była ważnym miejscem oporu podczas kampanii wrześniowej. Bitwa pod Węgierską Górką, stoczona w pierwszych dniach II wojny światowej, dziś określana jest mianem Westerplatte południa. Polskie fortyfikacje z tego okresu, w tym Ciężki Schron Bojowy „Wędrowiec”, są dostępne dla zwiedzających.

Do 1954 r. Węgierska Górka była przysiółkiem Cięciny – wówczas miejscowości gminnej. 1 stycznia 1958 wieś otrzymała status osiedla typu miejskiego. W 1962 roku nad brzegiem Soły otwarty został ośrodek sportowy z boiskiem piłkarskim, zaś na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia w centrum miejscowości powstało osiedle mieszkaniowe. Początkowo nosiło nazwę XX-lecia PRL, a po przemianie ustrojowej – XX-lecia II RP.

Jak Węgierska Górka wyglądała w XX wieku? Odpowiedź można znaleźć na archiwalnych zdjęciach w naszej galerii.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni