MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny odcinek nowej S1 z pozwoleniem na budowę. Niebawem przekazanie placu budowy na odcinku S1 Dankowice - Bielsko-Biała

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Rozpoczęły się prace ziemne na budowie drogi ekspresowej S1 między Oświęcimiem i Dankowicami. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rozpoczęły się prace ziemne na budowie drogi ekspresowej S1 między Oświęcimiem i Dankowicami. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Kolejny, 12-kilometrowy odcinek zupełnie nowej drogi ekspresowej S1 uzyskał pozwolenie na budowę. Chodzi o część S1 pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej. To już drugi odcinek ekspresówki z pozwoleniem na zupełnie nowej nitce S1, jaka ma powstać między Mysłowicami i Bielskiem-Białą.

Już dwa nowe odcinki S1 mają pozwolenie na budowę

Zupełnie nowa trasa ekspresowa S1, jaka ma powstać między Mysłowicami i Bielskiem-Białą powoli zaczyna się krystalizować. Już dwa spośród czterech odcinków uzyskały pozwolenia na budowę. Niedawno rozpoczęła się budowa 15- kilometrowego odcinka od węzła Oświęcim do Dankowic. 15 września przekazano plac budowy wykonawcy czyli konsorcjum firm Porr i Mota Engil. Wykonawca rozpoczął tu już prace ziemne, budowę dróg serwisowych, trwają prace geodezyjne i wycinka drzew. Na tej części S1 powstaną trzy węzły drogowe (Oświęcim, Wola, Brzeszcze).

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

Wykonawca przejmie plac budowy S1

W przypadku kolejnego odcinka od Dankowic do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej planowane jest w ciągu kilku dni przekazanie wykonawcy, czyli konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia, placu budowy.

- Dzięki uzyskaniu decyzji ZRID mogą wreszcie ruszyć prace budowlane – mówi Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Oto fotoradary, które robią najwięcej zdjęć w województwie śląskimSprawdź ilość wykroczeń zarejestrowanych przez te urządzenia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości w województwie śląs...

Powstanie tu dwupasmowa droga ekspresowa z dwoma węzłami drogowymi (Stara Wieś i Suchy Potok), a także drogami towarzyszącymi drodze ekspresowej oraz obsługującymi tereny przyległe. Przy drodze pojawią się Miejsca Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy. Na tym etapie zakłada się, że droga będzie gotowa w IV kwartale przyszłego roku. To odcinek liczący 12 kilometrów.

W październiku złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej planuje Strabag, wykonawca odcinka Bieruń – Oświęcim. Ostatni z odcinków Mysłowice Bieruń jest wciąż w fazie projektu, GDDKiA szacuje, ze wykonawca złoży wniosek o pozwolenie na budowę w drugim kwartale przyszłego roku.
Tym samym w budowie byłby już cały, blisko 40-kilometrowy odcinek zupełnie nowego odcinka drogi ekspresowej S1 miedzy Mysłowicami i Bielskiem-Białą.

S1 to jeden z priorytetów ministerstwa infrastruktury

Budowa drogi ekspresowej S1 jest obecnie jednym z priorytetów ministerstwa infrastruktury. To ważna droga dla regionu, bo od skrzyżowania z autostradą A1 w Pyrzowicach będzie można nią objechać aglomerację aż do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Trwa już budowa 8,5 -kilometrowego odcinka S1 będącego obwodnicą Węgierskiej Górki. W drogę ekspresową S1 zmieni się niebawem przebudowywany obecnie 7-kilometrowy odcinek DK 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej. W planach jest przebudowa kolejnego odcinka w Dąbrowie Górniczej i całej sosnowieckiej części S1. Pierwotnie szacowano, że wszystkie te prace uda się zakończyć do 2023 roku, jednak już wiadomo, ze tak się nie stanie. Budowa ostatniego z nowych odcinków ma się zakończyć w 2025 roku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera