MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Jan Miodek o języku śląskim: jest to archaiczna i regionalna odmiana języka polskiego

Szymon Kwiatkowski
Jest to archaiczna i regionalna odmiana języka polskiego - prof. Miodek o języku śląskim.
Jest to archaiczna i regionalna odmiana języka polskiego - prof. Miodek o języku śląskim. Sławomir Mielnik
Nie milkną echa po decyzji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznawała język śląski za język regionalny. Ślązacy nie kryli swojego zdenerwowania. Około dekady temu prof. Miodek zaznaczał, że jest to odmiana dialektalna języka polskiego.

Weto dla języka śląskiego jako języka regionalnego

Aktualnie w całym województwie śląskim słychać słowa dezaprobaty dotyczące zawetowania przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny. Decyzja prezydenta spotkała się z negatywnym odbiorem opinii publicznej. Głos w sprawie zabrali również politycy, którzy otwarcie mówią, że zachowanie głowy państwa jest dla nich niezrozumiałe. Największe kontrowersje wywołuje nie sama decyzja, ale jej argumentacja.

- Prezydent we wniosku zwrócił uwagę, że dążenie do nadania etnolektowi śląskiemu statusu języka regionalnego nie jest zjawiskiem nowym. Na przestrzeni ostatnich lat można było bowiem zaobserwować natężenie działań zmierzających do zmiany statusu mowy mieszkańców Górnego Śląska i uznania jej za odrębny od polszczyzny język regionalny, jak również do podkreślenia autonomii tego regionu — czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Duda wskazał, że uznanie etnolektu śląskiego za język regionalny może spowodować podobne oczekiwania u przedstawicieli innych grup regionalnych, chcących pielęgnować swoje lokalne języki. Fragment, który jednak najbardziej zdenerwował mieszkańców województwa śląskiego, dotyczy wojny na wschodzie.

- (…) kierując się odpowiedzialnością za państwo, uważa, że nie można zaaprobować żądań o objęcie określonych dialektów językowych przepisami ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, przy braku do tego jednoznacznych podstaw merytorycznych i prawnych, zwłaszcza w bieżącej sytuacji społecznej i geopolitycznej. Niedające się wykluczyć działania hybrydowe, jakie mogą być podjęte w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, związane z prowadzoną wojną za wschodnią granicą, nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej. Ochronie zachowania tożsamości narodowej służy w szczególności pielęgnowanie języka ojczystego — czytamy.

Jest to archaiczna i regionalna odmiana języka polskiego - mówi Jan Miodek

Profesor Jan Miodek w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego z 2011 roku zaznaczał, że jego zdaniem nie ma niewyobrażalnej odrębności śląszczyzny.

- Proszę nie przesadzać z jakąś niewyobrażalną odrębnością śląszczyzny. W gruncie rzeczy nie ma ani jednej cechy gramatycznej tylko śląskiej. Ani jednej. One są wspólne dla wszystkich dialektów — powiedział prof. Jan Miodek.

Podobne słowa popularnego profesora usłyszymy z materiału opublikowanego na TVP Polonia. Wówczas zaznaczał on, że jest to odmiana dialektalna języka polskiego.

- Jest ona bardzo charakterystyczna i wyrazista. Można powiedzieć, że ze wszystkich dialektów polskich najlepiej słyszana na ulicach wielkich miast, ale powtarzam to za klasykami. Nie ma ani jednej cechy strukturalnej, która różniłaby dialekt śląski od dialektu wielkopolskiego czy małopolskiego. Gdybym miał powiedzieć, że to jest odrębny język śląski, to tak jakbym miał powiedzieć, że 2 razy 2 jest czasem 5. Jest to archaiczna i regionalna odmiana języka polskiego. Tego zdania do śmierci nie zmienię — deklarował w telewizji Jan Miodek.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni